AIJA JOHANSSON

Olen Batiikkitaiteilija vuodesta 1970 näyttelytoimintaa. Materiaalina pellava,silkki silkkisametti, puuvilla, kalustekangas ja flanelli. Tuotteet on silkkisolmioita ja batiikkitauluja joko roikkuvina tai kehystettyinä joissakin led-valo takana ja esim väriä vaihtava. Olen Haagan taideseuran jäsen ja Suomen batiikkitaiteilijat perustajajäsen.


Ensimmäinen kuva on Riitta Vainion koreografiasta Planetaarinen äiti. Se on lakanan kokoinen ja ollut monissa näyttelyissä. Ei myytävänä. Tästä on monta erilaista versiota, jos on kiinnostunut niin niistä erikseen. Minä ja omakuva silloin nuoruudesta. Sitten on Freud 70x95. puuvilla, kehikossa ja takana väriä vaihtava ledvalo.  Aihe on ehkä joillekin tuttu 60-luvun julisteen mukaan tehty. h. 450€.  Väinämöisen tanssi, silkkisametti 70x120, roikkuu puupinnan varassa, sen voi laittaa myös kehikkoon h.350€. Kosken rannalla puuvilla 95x85 7 cm syvä kehikko ja takana päivänvalo lednauha h.550€. Sininen Flamenkotanssi  silkkisametti 80x120 roikkuu pinnan varassa h. 350€.  Solmiot silkki ja silkkisametti 80€/ kpl.   Taulu, Saunassa puuvilla kehikossa, tarvittaessa ledvalo taakse, 100x65 .h.450€.
Kuvat , minä ja muotokuva Aspe (Arto Timonen). Solmioita voin kuvioida toivomusten mukaan .  

Voi katsoa sivustoa Taidesivut.net/aija johansson, ja Haagan taidesurasta, minulta voi myös kysyä p. 050 5921189 Aija Johansson.